Montessori v kuchyni aneb na vaření s batoletem není nikdy příliš brzy

Jaké je tajemství spokojené mámy, která se usmívá navzdory nepořádku kolem? Je to její dítě, které má radost. Ano, příprava jídla dokáže udělat pořádný binec a batolecí ručičky ho umí ještě umocnit. Ale je u toho taková sranda!

Bunkr u pracovní linky v kuchyniNamísto vět jako: „nesahej na to, můžeš se říznout“, „tohle nemůžeš, mohl by ses poranit“, „nech to, jinak to vysypeš“, „já si to raději udělám sama“, které dítě demotivují a odrazují od jakékoli další pomoci v kuchyni, se nejdříve zhluboka nadechněte. To, co vámi zmítá, je přirozených strach o vašeho potomka. Stoupá ve vás hladina stresu.

Ale jde to i jinak. S úsměvem. Součástí takového společného kuchtění je také fakt, že na to musíte připravit sami sebe. Připravte se na to, že bude nepořádek. Připravte se nato, že možná dojde k drobnému zranění a oprašte si své znalosti první pomoci (popáleniny, řezné rány, dušení). Ale nenechte se tím odradit, stojí to za to. Montessori říkávala: „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ Jedinou pomůckou, kterou vaše dítě ve skutečnosti potřebuje, je jeho vlastní prostor. Připravené prostředí, které mu umožní nahlédnout do tajů kuchyně. Chce vidět na linku, chce se zúčastnit dění, chce si co možná nejvíce věcí osahat, ozkoušet a tu a tam i ochutnat.

Autonomie rozhodování

Abyste v kuchyni vytvořili připravené prostředí, není třeba hned utíkat na internet a lovit dětský nůž, dětskou škrabku nebo dětské měchačky. Obrovskou službu vám udělají běžné domácí pomůcky. Namísto učící věži klidně využijte Bunkr. Nemusíte mít strach, potah se velmi dobře čistí. Doporučujeme vnitřní chránič na ochranu pěny, a v případě, že máte přeci jen strach, sametový potah nahraďte venkovním.

Samotné pomůcky ale vyžadují své vlastní místo. Proč vybavení nenechat mezi ostatními pomůckami? Dítě je doslova zasypané informacemi, nemusí se správně orientovat v tom, kterou věci si smí a kterou nesmí vzít. Vznikají tak mezi vámi třecí plochy a zbytečný stres. Najděte si proto v kuchyni jedno snadno dosažitelné místečko, kde dítě může mít své vlastní pomůcky. To povede k samostatnému rozhodování a snazšímu uklízení.

Senzorické období

Má vaše dítě rádo přelévání tekutiny z hrnečku do hrnečku? Nebo ho spíše udivuje zvuk přesypávajících se surovin? Využijte potenciál jeho zájmu rovnou při hravé přípravě jídla. Připravte potřebné suroviny do hrnečků, mističek nebo plastových nádob a dítě nechte, aby je umístilo do jedné společné nádoby. Snadno si tak společně upečete bábovku, domácí pečivo nebo sušenky.

Zdůrazňuji schválně slovo hravé, protože pro dítě je i činnost v kuchyni forma hry. Vzpomínáte na staré dobré „škola hrou“? Jistě, občas se vám bude zdát, že dítě nedělá, co má, a s potravinami si příliš hraje. Je to ale jen forma jeho nadšeného objevování, při kterém se toho může spoustu naučit. 

Bunkr u pracovní deskyPozor na prsty

Určitě vás hned napadne: Ale vždyť se může zranit! Ano, v kuchyni se skrývá spousta nástrah v podobě ostrých věcí, horkých hrnců a vroucích jídel. Spíše než zakazovat a odpírat dítěti jeho přítomnost, ho naučte zásadám bezpečnosti, díky kterým se zranění vyhne. Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, ve staří jako když najdeš.

 

Související články

Jak pečovat o Bunkr

Jak vyčistit (nejen popsaný) Bunkr 

 

Pro Bunkr napsala Šárka Kremzow, MA