Jak vyčistit popsaný Bunkr?

První znečištění u zbrusu nového kousku oblečení, hračky nebo nábytku bývá nejhorší. Dostaví se panika a v hlavou se vám honí nespočet otázek, které mají jedno společné – jak na to? A co teprve, když se jedná o sametový potah Bunkru, který se setkal s dětskou fantazií trochu víc, než bychom chtěli.

jak vyčistit potah od propisky

Identifikace skvrny

Ze všeho nejdřív hoďte za hlavu obavy. Potah Bunkru je z velmi kvalitní čalounické látky, u které se s nějakým tím znečištěním počítá. Pokud jsou v dosahu dětí lihovky a jejich kresba se na potahu ocitla, pro příště alespoň víte, že je opravdu  zapotřebí uložit je mimo jejich dosah. V lepším případě mělo dítě v rukou pratelný fix ve chvíli, kdy ho políbila múza. Taková kresba malého Picassa není ještě takovou katastrofou, protože se jí snadno zbavíte v pračce s běžným pracím prostředkem. Pokud ale mělo v rukou propisku, jak ji odstranit, aniž byste ublížili potahu?

Odstraňovač skvrn

Univerzální radou na všechny druhy materiálů je vyzkoušet odstraňovač skvrn na malém, méně viditelném, co nejméně nápadném místě pro případ, že by byl příliš agresivní vůči barvě, i když se jedna o přípravek na přírodní bázi. Ať už tedy máte doma jakýkoli přípravek, který běžně používáte na jiné textilní materiály, nejprve ho otestujte.

Příklad z praxe

Po té, co byl řidič trojúhelníkovitého polštáře lapen policistou, byla mu uložena bloková pokuta na místě. V zápalu zajištění bezpečnosti provozu se pokuta psaná propiskou ocitla bohužel i na Bunkru. Vedoucí odboru čistoty se chytila za hlavu… Ale vraťme se do reality, jak jsme se popasovali s propiskou?

Stará osvědčená kombinace vlažné vody, hadříku z mikrovlákna a jádrového mýdla našla své uplatnění i v případě semišových potahů. Samozřejmostí bylo otestování na maličké ploše. Následně stačilo nanést mýdlo na hadřík a trochu přitlačit.

              

Protože byl potah poměrně bohatě napěněný a máchání v umyvadle by znamenalo složité vymačkávání vody, raději jsme nakonec potah svěřili do bubnu pračky, a vyprali ho na jemný program. Zbavil se tak přebytků mýdla a díky odstředění v pračce byl už spíše vlhký. Po jedné noci sušení byl trojúhelník jako nový, připraven na další policejní dobrodružství.

 

Pro Bunkr napsala Šárka Kremzow, MA