Jak pečovat o Bunkr

Bunkr představuje velkou radost i velký závazek. Je zapotřebí se o něj, stejně jako o veškeré doplňkové tvary, pravidelně starat, aby byl dlouhou dobu jako nový. Protože se nás často ptáte, jak na to, přinášíme souhrn tipů ohledně péče.

Aby dlouho vydržel, nebude třeba petržel, zato pořádná dávka trpělivosti a manuální péče. Ačkoli nutnost čištění potahu je očividná, vaší pozornosti by se mělo dostat i matraci z kvalitní PUR pěny. Začněme ale hezky popořádku.

První pomoc - vysavač

 I když se sametový potah jeví, že je čistý, nemá na sobě žádné viditelné fleky, minimálně jednou týdně byste měli stejně jako třeba svou pohovku vysát i potah Bunkru, ideálně k tomu určenou hlavicí. Nevěšte hlavu, pokud ji ve vaší sadě nemáte, zvládnete to i klasickým vysavačem. Zbavíte se tak povrchových drobných nečistot, drobečků, prachu, chlupů nebo vlasů. Ze zkušenosti spokojených majitelů Bunkru ale víme, že vysavač je zapotřebí vzít do ruky klidně několikrát týdne, protože Bunkr si u nich jednoduše neodpočine a je stále hraný.

Jak často prát

Sundavání potahuKdyž se vám delší dobu daří udržovat sametový potah čistý, tedy beze skvrn, které by vyžadovaly větší zásah, vyvstává otázka, jak často potah prát. To necháme spíše na vás, abyste zvážili, jak prašné máte prostředí, jak často a jakým způsobem Bunkr využíváte, a třeba také to, zda je někdo v domácnosti alergik. Pokud na něm trávíte velkou část času, sem tam na něm někdo přespí, mohou se v potahu hromadit roztoče.

Povlečení u postele, ve které spíme přibližně 8 hodin denně, je třeba měnit a prát jednou týdně. Na základě toho bychom mohli obecně říct, že při běžném používání bychom potah měli tak jednou měsíčně nechat proběhnout pračkou.

Všechny části Bunkru jsou snímatelné, opatřené zipem pro snadné svlékání a oblékání Bunkru. Doporučujeme praní na jemný program na 30 °C až 40 °C. Nebojte se vyšší, pokud má vaše pračka pouze volbu mezi 20 a 40 °C, jako právě ta, kterou máme doma my. Pokud je ale potah opravdu bez znečištění, postačí klidně nižší stupeň teploty.

Venkovní potah

Aby to nebylo tak jednoduché, u venkovního potahu je to trochu jinak. Rozhodně nepatří do pračky! Tyto kvalitní, pevné látky jsou opatřeny impregnací, která se praním velmi rychle ničí. Při jakémkoli znečištění budou znovu zapotřebí vaše svaly ve spojení s mýdlovým roztokem a hadříkem. Jemnými, krouživými pohyby nečistoty odstraníte. Vyvarujte se silnému drhnutí nahoru – dolu.

Nahá pěna

Jakmile Bunkr svlečete, skladujte nahou pěnu ideálně v temné místnosti. To se týká především majitelů bílých pěn. Protože jsme pěny nechali míchat na míru a do jejich směsi jsme kvůli matičce Zemi přidali co nejméně barevných ustalovačů, může se bílá pěna v důsledku vystavení slunečnímu záření začít barvit do žluta. Je to pouze estetický efekt, vlastnosti pěny to nikterak neovlivňuje. Protože jsme si ale vědomi toho, že žloutnoucí matrace může některým připadat nevzhledně, rozhodli jsme se vyrábět pěny černé.

Pomoc skvrna

Sundávání potahuNejprve je důležité identifikovat, čím byl sametový potah nečištěn. Klasické nehody s dětmi jsou třeba pratelné fixy, ale třeba také propiska. O tom, jak se zbavit skvrn od propisky najdete v článku popisující naší vlastní zkušenost. Tato znečištění jsou suchými skvrnami, které lze obvykle vyřešit lokálním použitím čističe skvrn. Ať už máte doma jakýkoli, vyhněte se bělidlům a vždy přípravek raději vyzkoušejte na malém kousku látky za pomocí vlažné vody a vlhkého hadříku, zda nebude působit agresivně vůči barvě. Jistota je jistota.

V případě mokrého znečištění vás dokáže v některých případech zachránit, že má potah vodoodpudivou úpravu. Menší množství tekutiny tedy na povrchu ulpí v kapičce, kterou snadno setřete papírovou utěrkou, která ji vysaje. Když je ale tekutiny více, nebo může potenciálně potah obarvit, šup s ním rychle do pračky.

Co se znečištěnou pěnou

A co když se tekutina dostala i do pěny? Zachovejte klid a připravte si roli papírových utěrek. Možná to není nejekologičtější varianta kvůli jednorázovému využití, ale funguje nejlépe. A tak doufáme, že nám jejich doporučení odpustíte. Papírovými utěrkami ručně vymačkávejte z pěny přebytky tekutiny. Velmi dobře do sebe nasaje i sebemenší množství.

Pokud hrozí zápach (mléko, moč, zvratky), matraci nejprve vyvětrejte. Následně ji suchou posypejte čistou jedlou sodou, kterou zakoupíte přibližně za 70 Kč celý kilogramový pytel. Rozhodně nekupujte mini sáčky v potravinách. Sodu do matrace jemně vmasírujte rukama, za sucha! Nechte ideálně působit 24 hodit, pokud můžete, klidně i déle. Soda vytahuje a neutralizuje pachy. Pak už stačí matraci velmi důkladně vysát.

Jak Bunkr skladovat

Potřebujete dát Bunkr stranou? Co rozhodně nedělat, aby byl váš Bunkr dlouho jako nový:

  • dlouhodobé vakuování škodí pěně
  • dlouhodobé zatížení vede k deformacím pěny (nebojte se těžkých věcí při hraní, večer je ale dobré dát je stranou a pěnu nechat takříkajíc nadechnout)
  • nepřehýbat, nemuchlat
  • neskladovat ve vlhku

Co Bunkru svědčí:

  • Skladujte Bunkr např. na boku, abyste ušetřili místo.
  • Zkontrolujte, zda stavba, která dle dětí musí zůstat do dalšího dne, není někde zatížená masivním, těžkým objektem, nebo o něj není opřená. Nestojí např. na rohu trojúhelníku noha stolu?
  • Matraci větrejte! Střídejte polohy matrací, ať se ke všem částem dostává pravidelně dostatek vzduchu.
  • Pro ochranu pěny před pachy a většími tekutými nehodami si pořiďte vnitřní nepromokavý potah (chránič), na který svůj sametový nebo venkovní potah navléknete

 

Pro Bunkr napsala Šárka Kremzow, MA