Co by nemělo chybět v dětském Montessori pokojíčku

Při zařizování dětského pokoje s prvky Montessori si nemusíte najímat žádného designéra nebo specialistu na Montessori pedagogiku. Stačí se držet základního zlatého pravidla – méně znamená více.

Barevnost prostoru

Začneme pěkně od podlahy. Koberce, záclony, závěsy a zdi by neměly být rušivým prvkem, ale naopak něčím, co dětskou mysl uklidní a dovolí jí soustředit se. Proto bychom obecně v dětském pokoji, a nejen v tom inspirovaném Montessori, měli volit střídmější výmalbu, přírodní nebo harmonické tóny. Čím méně barev, tím více necháme vyniknout hračky a pomůcky.

Montessori postýlka

V Montessori prostoru by dítě jednoznačně mělo mít možnost pohybovat se v něm samostatně, soběstačně, bez cizí pomoci. Nízké, někdy až na zem položené postýlky umožňují dítěti svobodně a nezávisle se pohybovat. Svou roli hraje samozřejmě i bezpečnost. Pokud se dítě z takové postýlky skutálí, neublíží si.

V případě, že plánujete položit matraci na zem bez postelového rámu, nezapomínejte ji často větrat, otáček a vysávat (stejně jako náš Bunkr), abyste předešli tvorbě plísní a zamezili bujení roztočů.

Oblečení na dosah

Není potřeba hned na začátku života dítěte kupovat nejmodernější komodu nebo šatní skříň, pro začátek bohatě postačí jedna šatní tyč a polička, které umístíte do výše očí dítěte. Na ně umístíte jen pár kousků oblečení, aby si oblečení mohlo vybrat samo.

Montessori koutek

Hračky a úložný systém

Základem je nepřehánět to s množstvím. Samozřejmě jako rodiče sami chápeme, že ne vždy se dokážeme při nakupování a swapování hraček a pomůcek udržet na uzdě, cílem k úspěchu je hračky schovávat a obměňovat a vyhledávat takové, které jsou spíše tzv. open ended. Díky takovým hračkám prakticky ušetříte, zastoupí totiž několik funkcí, využijete na spoustu způsobů. V pokoji nutně nemusí být vystaveno naprosto všechno. Zájem dítěte je velmi proměnlivý. Velkou výhodou takového obměňování je, že nebudete uklízet přespříliš velké množství hraček.

Montessori pomůcky i dětské hračky potřebují v pokoji své místo. Jednak je to proto, aby ho je dítě velmi dobře vidělo, a jednak také proto, aby vědělo, kam je uklidit. Užitečné je rozdělit pokoj na zóny, dle typu hraček, materiálu, nebo také dle barev. K uložení hraček jsou výborné otevřené regály nebo úložné systémy typu Trofast.

Odpočinková zóna a Montessori pohovka

Vytvořte v pokojíčku i místo pro aktivní odpočinek. Pohodlný koutek obsypaný polštářky. V blízkosti knih uložených v nízké knihovničce. Pro takové účely je ideální regál, do kterého pár knih vystavíte obálkou. Čtecí koutek ale nemusí zůstat na jednom místě a sloužit jednomu účelu. Může se také proměnit v hrací koutek! Bunkr v sobě skrývá několik pomocníků, v dětském pokojíčku se mj. hodí další matrace pro rodiče, který uspává dítě, které ho potřebuje mít na blízku.

Více o tom, jak může vypadat jeden den s Bunkre u vás doma, se můžete dočíst v našem minulém článku.

 

 

Pro Bunkr napsala Šárka Kremzow, MA